26.11.2019, Ivana Štefánková

Stipendijní program na podporu romských studentů

Několik bývalých a stávajících stipendistů organizace ROMEA se ve čtvrtek 14. listopadu přijelo podívat za žáky Základní školy v Chanově. Hlavní náplní této návštěvy byla motivační beseda, kterou stipendisté uspořádali pro žáky sedmé, osmé a deváté třídy. Během besedy se žáci seznamovali s možnostmi studia na středních školách. Hlavním cílem bylo ale motivovat žáky ke studiu.

V první části se žáci mohli seznámit s přednášejícími studenty a s jejich obory na středních nebo vysokých školách. Jedním z nich byl například Robert Olah, student bakalářského programu ekonomika a management na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. „Doufám, že ty žáky alespoň trochu motivujeme. Ne každý startujeme ze stejné čáry, ale do cíle můžeme dojít stejně,“ říká Robert z Děčína.

Druhá část programu byla zaměřena na problémy, kterým musí tito žáci denně čelit. Studenti se bavili o tématech jako například: předsudky, rasismus, práce, vzdělání, finance, nebo třeba společenský status. Žáci, kteří poslouchali se často s těmito tématy ztotožňovali.

Třetí část programu byla spíše debatní. S žáky se mluvilo o jejich snech, touhách a o tom, jak si je mohou splnit. „Myslím si, že je dobré, když romské děti vidí vzdělané Romy. Je to skvělá motivace k dosažení podobných cílů. Hodně mladých Romů, kteří jsou dnes na středních nebo vysokých školách, pochází z chudých poměrů a díky své píli a odhodlání dosáhli úspěchu. Pro zdejší žáky můžou být velkým vzorem,“ říká Štefan Balog, koordinátor vzdělávacích aktivit organizace ROMEA.

Během přestávek se žáci velmi rychle sblížili prostřednictvím hudby a zpěvu. Mezi žáky bylo mnoho talentovaných muzikantů, a tak se po skončení besedy všichni sešli na chodbě školy, kde se ještě chvíli hrálo na klavír a zpívalo.

Tyto motivační semináře mají za cíl motivovat romské žáky základních škol ke studiu na středních školách a dlouhodobě tedy zvyšovat vzdělanost Romů. Tento projekt je realizován díky podpoře nadace Bader Philantropies.

Video dokument ze setkání

Zdroj: http://www.sdruzeniromea.cz/